Vrtoglavica
Vrtoglavica je neprijeten občutek, s katerim se večina ljudi sreča vsaj nekajkrat v življenju. Ko se nam vrti, imamo občutek, da se predmeti okoli nas gibajo oziroma premikajo, zaradi česar lahko pride do dezorientacije v prostoru ter izgube ravnotežja. Zaradi tega lahko vrtoglavica povzroči tudi padec, kar je še posebej problem pri starejših, ki se lahko ob tem močno poškodujejo. Zato je treba narediti vse za to, da takšno stanje preprečimo.
Zakaj nastane vrtoglavica?
Vrtoglavica lahko traja le nekaj sekund ali pa dalj časa. Lahko gre za enkratno ali ponavljajoče stanje, pojavi pa se lahko v vseh življenjskih obdobjih, čeprav je pri starejših nekoliko bolj pogosta. Nastane lahko iz zelo različnih razlogov, med najbolj pogostimi vzroki zanjo pa so:
- motnje v delovanju centra za ravnotežje,
- velik duševni pretres ali stiska,
- različne bolezni in bolezenska stanja,
- stranski učinki jemanja nekaterih zdravil.
Stanje se lahko še poslabša zaradi uživanja alkohola, nikotina ali kofeina, sploh v velikih količinah. V primeru težav se je zato uživanju naštetih snovi pametno izogniti, ravno tako pa se je priporočljivo držati čim bolj zdravega življenjskega sloga ter se čim bolj izogibati stresu.
Bolezni, zaradi katerih lahko nastopi vrtoglavica
Vzrok za to, da se osebi zvrti v glavi ali ima neprijeten občutek, da se vrti njena okolica ter predmeti v njej, lahko predstavljajo tudi različne bolezni ali bolezenska stanja, kot so na primer:
- vnetje sinusov,
- vnetje srednjega ušesa,
- nizek pritisk (osebi z nizkim pritiskom se velikokrat zvrti zjutraj ob vstajanju iz postelje ali nasploh takrat, ko se želi dvigniti iz sedečega položaja),
- migrena,
- različne motnje vida,
- degenerativne spremembe vratne hrbtenice,
- poškodbe vratne hrbtenice,
- poškodbe glave,
- možganske okvare (pogosto se težave pojavijo tudi kot simptom po možganski kapi),
- multipla skleroza in različne druge nevrološke bolezni,
- epilepsija (lahko gre za znak, da bo kmalu prišlo do epileptičnega napada),
- sladkorna bolezen,
- arteroskleroza,
- bolezni ledvic itd.
Do težav lahko pride tudi zaradi duševne stiske
Eden od pogostih vzrokov za to težavo pa je lahko tudi duševna stiska. Tako imenovana psihogena vrtoglavica tako lahko nastopi takrat, ko nekoga nekaj tako pretrese, da telo tega ne more prenesti (npr. ob novici o smrti bližnjega), ali pa takrat, ko je telo pod velikim stresom oziroma v veliki duševni stiski, lahko pa do nje pride tudi zaradi različnih drugih duševnih težav. Kaže se kot:
- oteženo in pospešeno dihanje,
- občutek dušenja,
- hitrejše bitje srca,
- slabost,
- slabo počutje,
- močno potenje,
- občutek omotičnosti.
Motnje v centru za ravnotežje
Vrtoglavica lahko nastane tudi zaradi motenj v centru za ravnotežje, kar velja za enega najpogostejših vzrokov za njen nastanek. Zato je v primeru resnih ali ponavljajočih se težav z njo dobro oditi na pregled k otorinolaringologu, zdravniku za nos, grlo in ušesa, saj je center za ravnotežje povezan s sluhovodom. Tako imenovana vestibularna vrtoglavica, do katere pride zaradi motenj v centru za ravnotežje, se sicer kaže z naslednjimi simptomi:
- nezanesljiva hoja,
- nagibanje v eno stran pri hoji,
- opotekanje pri hoji,
- zanašanje,
- težave s koordinacijo gibov,
- težave z ravnotežjem,
- slabši sluh,
- šumenje v ušesih,
- splošna prizadetost,
- različne druge težave.
Kako si pomagati?
Če se vam občasno zvrti v glavi, potem ne gre nujno za resno stanje. Vseeno pa je pametno obiskati zdravnika, sploh če se takšno stanje ponavlja ali vam povzroča neprijetne težave, ki bi se jih želeli rešiti. Zdravnik vam bo pomagal odkriti vzrok ter vam morda predpisal ustrezna zdravila ali drug način zdravljenja. Sami pa si lahko pomagate predvsem z izogibanjem položajev glave ali telesa, v katerih se stanje poslabša (pri nekaterih osebah je to npr. naglo vstajanje, pri drugih dolgotrajna stoja pri miru, pri tretjih osebah pa že zgolj nagib glave v določeno smer itd.), ter izogibanju alkohola, nikotina in kofeina, pa tudi stresa in večjih duševnih pretresov.
Koristno je izvajati tudi vaje za ravnotežje
Vaje za ravnotežje lahko pomagajo pri težavah, ki jih povzroča vrtoglavica, oziroma je z njimi možno preprečiti, da bi zaradi nje prišlo do izgube ravnotežja ter padca. Takšne vaje tako lahko osebam, ki jim vrtoglavica povzroča težave, zelo koristijo, zato so zanje izjemno priporočljive in jih je pametno izvajati vsakodnevno. Pomagajo jim namreč:
- pri lažjem vzpostavljanju ravnotežja pri hoji in drugih dejavnostih,
- pri vzpostavljanju ravnotežja v vseh legah telesa,
- pri krepitvi mišičnega tonusa ter s tem večje stabilnosti telesa,
- pri izboljšanju koordinacije in orientacije,
- pri izboljšanju telesne drže, kar lahko prepreči prevelik pritisk na vratno hrbtenico,
- pri preprečevanju padcev in poškodb, do katerih bi lahko prišlo zaradi izgube ravnotežja.
Nekatere od vaj za ravnotežje lahko ljudje, ki jim težave povzroča vrtoglavica, izvajajo sami vsak dan doma, druge vaje pa so takšne, da jih je pametno izvajati pod nadzorom fizioterapevta, ki bo vaje tudi zmožen individualno prilagoditi glede na vsakega posameznika posebej in glede na njegove potrebe.